You Are Here: Home » Kuzhinë » Lëng nga ftonjtë dhe karotat -

Lëng nga ftonjtë dhe karotat

Lëng nga ftonjtë dhe karotat
Lëngut shtëpiak nga karotat aromë të veçantë i jep aroma e ftonjve.

Përbërësit:

2 kg ftonj,
1 kg karota,
1,5 kg sheqer,
3 qese limontoz,
2 l ujë + 1 l ujë + 12 l ujë.

Përgatitja:

Ftonjtë pastrojini dhe zieni veç në 2 l ujë.

Karotat e pastruara zieni në 1 l ujë.

Kulloni ftonjtë dhe karotat duke i shtuar 12 l ujë.

Shtoni sheqerin dhe limontozin.

Zieni rreth 20 minuta.

Të nxehtë qiteni në shishe të pastra dhe mbuloni me batanije.

Lini ashtu të ftohet.

/Telegrafi/

Komentet

    No Comments!

Leave a Comment

Captcha

Shkruaj kodin:

RtvIslam © Copyright 2014 - Powered by: Mevlana Art

Shko ne krye te faqes