You Are Here: Home » Bota » 26 anëtarët e partisë se Katarit lirohen pasi u morën peng për dy vjet në Irak -

26 anëtarët e partisë se Katarit lirohen pasi u morën peng për dy vjet në Irak

26 anëtarët e partisë se Katarit lirohen pasi u morën peng për dy vjet në Irak
Një grup anëtarësh të Partisë së gjuetarëve të Katarit, që përfshinin edhe disa nga anëtarët e familjes në pushtet, janë liruar 16 muaj pasi janë rrëmbyer në Irak.

Ministria e brendshme irakiane tha se "të 26 pengjet" ishin në Bagdad dhe do t'i dorëzoheshin një të dërguari të Katarit.

Gjuetarët u rrëmbyen nga persona të armatosur në një zonë të shkretë të Irakut pranë kufirit saudit në dhjetor 2015-ës.

Lirimi i tyre besohet të jetë i lidhur me një marrëveshje komplekse në Siri që përfshin evakuimin e katër qyteteve të rrethuara.

Partitë politike Shia që dominojnë qeverinë e Irakut, janë shumë kritike ndaj rolit të Katarit në mbështetjen e rebelëve sunitë në Siri./SYRI.net

Komentet

    No Comments!

Leave a Comment

Captcha

Shkruaj kodin:

RtvIslam © Copyright 2014 - Powered by: Mevlana Art

Shko ne krye te faqes