You Are Here: Home » Shëndetësi » Truket që i bëjnë këto produkte të veprojnë më mirë në organizëm -

Truket që i bëjnë këto produkte të veprojnë më mirë në organizëm

Truket që i bëjnë këto produkte të veprojnë më mirë në organizëm
Përgjithësisht i hamë frutat vetëm për të kaluar urinë e vakteve të ndërmjetme por funksionet e tyre në organizëm, janë shumë më shumë se kaq. Kemi veçuar disa kuriozitete për disa prej tyre.

A e dinit se….
1. Karafili, nëse merret pas ushqimit, është në gjendje të rregullojë problemet e aciditetit në stomak.
2. Dhembja e kokës që shkaktohet nga dielli i verës, mund të kalojë nëse hani pak shalqi…
3. Nëse aplikoni kastravec të freskët në lëkurën e fytyrës dhe qafës, për 15 minuta, do të veprojë në pikat e zeza dhe aknet.
4. Përdorimi i borzilokut të freskët, pas ushqimit, ndihmon në rregullimin e aciditetit të stoamkut, përrthithjen më të mirë të vlerave ushqimore dhe parandalon ulçerën.
5. Hurmat e Arabisë, janë zgjidhje e mirë për aneiminë apo mungesën e hekurit në trup. Mund të zieni 3-4 hurma në 200 ml qumësht për të parandaluar aneminë.
6. Përzierja e dy lugëve mjaltë me dy lugë pluhur xhinxheri, në një gotë ujë, ndihmon për të luftuar mykun, parandaluar të ftohtin dhe pasojat e tij.
7. Nëse hani një mollë me stomakun bosh do të lehtësoni dhembjet e migrenës.

Living

Komentet

    No Comments!

Leave a Comment

Captcha

Shkruaj kodin:

RtvIslam © Copyright 2014 - Powered by: Mevlana Art

Shko ne krye te faqes