Ju jeni ketu: Home » Zvicra

Pensionistët që kanë më shumë se 100 mijë franga, nuk do të marrin shtesa

Ata pensionistë që zotërojnë pasuri prej më shumë se 100 mijë frangash nuk do të mund të marrin më shtesa (kompensim) të parapara për pensio...

Read more ››

Patentë shoferi zviceran më i shtrenjti në botë

Është shumë shtrenjtë për t’u pajisur me patentë shoferi në Zvicër. Llogaritni për një kosto prej 3800 frangash, gjë që e bën ndo...

Read more ››

Sherr masiv në Zvicër, 3 shqiptarë të plagosur

Një sherr masiv me pjesëmarrjen e dhjetë personave ka ndodhur sot në Lugano të Zvicrës dhe ka përfunduar me katër të plagosur me armë të ftohta....

Read more ››

Skandalin e “Volkswagen”-it rastësisht e zbuloi një student zviceran

Gjigandi automobilistik “Volkswagen” do të ishte më i pasur për 25 miliardë euro nëse studenti zviceran, Marc Besch, nuk do ta kishte zbuluar aksidentalisht skanda...

Read more ››

Trajtim më i mirë financiar për dhuruesit e organeve për transplantim

Personat që në të gjallë të tyre në Zvicër, bëjnë dhurimin e nje organi, në të ardhmen shteti do t`i sigurojë më mirë nga ana fina...

Read more ››

Puntorët e ndërtimit kërkojnë 150 franga më tepër në muaj

Dy sindikatat që përfaqësojnë punëtorët e ndërtimit në Zvicër, Unia dhe Syna kanë ngritur zërin që punëtorët e ndërtimit t&eu...

Read more ››

Zvicra, e dyta në Europë për punësimin e të rinjve

Zvicra e ka tregun e dytë më të mirë të punës për europianët e rinj, duke u renditur në vendin e dytë, pas Danimarkës, sipas një renditje pr...

Read more ››

Tani edhe komiteti kundër ndalimit të burkas!

Dje, edhe zyratrisht është përmbushur kushti për mbajtjen e referendumit mbi iniciativën për ndalimin e mbulesës së plotë të grave myslimane, të ...

Read more ››

A do të dëshironit të punoni vetëm 28 orë në javë?

Kush do të punojë më pak? Këtë e kërkon sindikata më e madhe e Gjermanisë. Propozimi është pranuar edhe në Zvicër....

Read more ››

36% të zviceranëve, “të shqetësuar” nga prania e të huajve

Zyra Federale e Statistikës ka zhvilluar për herë të parë këtë vit ka zhvilluar një anketë të madhe lidhur me bashkëjetesën në Zvic&eum...

Read more ››

RtvIslam © Copyright 2014 - Powered by: Mevlana Art

Shko ne krye te faqes