Kocijançiq: Vendimin për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e merr Këshilli Evropian

Kocijançiq: Vendimin për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e merr Këshilli Evropian

Zëdhënësja e Komisionit Evropian (KE), Maja Kocijançiq, në konferencë për shtyp ka vërtetuar se për hapjen e bisedimeve për përafrim të Ma...

Hoxhaj takon diplomatët austriakë: BE të bashkëpunojë më ngushtë me Ballkanin

Hoxhaj takon diplomatët austriakë: BE të bashkëpunojë më ngushtë me Ballkanin

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka pritur një delegacion diplomatësh austriakë, Drejtorin e Departamentit për Evropë në Qeverinë e Austrisë...

Basha: Kemi mbështetjen nga Washingtoni

Basha: Kemi mbështetjen nga Washingtoni

“Kemi marrë mbështetje totale në Uashington dhe këtë mbështetje e përkthejmë në këtë aksion politik që ka vetëm një synim, S...

Rama: Këtë vit i japim fund historisë së kanabisit

Rama: Këtë vit i japim fund historisë së kanabisit

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në një takim me drejtuesit e policisë, deklaroi se këtë vit do i “vihet kapak historisë së gjatë të kultivimi...

Në prill përfundon restaurimi i Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Në prill përfundon restaurimi i Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Kryeministri Edi Rama, përmes një postimi në rrjetet sociale, njoftoi se në muajin prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë,...

Ambasada e SHBA “kundër” Bashës: Nuk e mbështesim protestën e opozitës

Ambasada e SHBA “kundër” Bashës: Nuk e mbështesim protestën e opozitës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklarojnë se asnjë prej çështjeve të mprehta të aktualitetit politik në vend nuk duhet të jetë shfajësim...

Konjufca: Presidenti është tërhequr nga Projektligji për FSK-në

Konjufca: Presidenti është tërhequr nga Projektligji për FSK-në

Shefi i Grupit parlamentar i lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në një konferencë për media pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kuvendit tha s...

Lexo me emrin e Zotit tënd…

Allahu xh.sh., përmes Kur’anit dhe Profetit a.s., iu bën thirrje besimtarëve të kërkojnë diturinë, herë në formë këshille e nxitje dhe herë në formë urdhërore. Vetë fakti që fjala e parë e shpallur ishte “Lexo”, tregon për vlerën dhe nivelin, në të cilin Islami e ngre diturinë. Në Kur’an, fjala dituri përmendet në 660 vende, ndërsa në fjalët e Profetit ajo llogaritet me vlerën e adhurimeve të kryera ndaj Allahut të Madhërishëm. Me shpalljen e ajetit të parë:more ...

5 gjërat që duhet të ndaloni së bëri për fëmijët tuaj

Çdo nënë do të bënte gjithçka për fëmijët, por nëse një mama nuk njeh kufij, më shumë se sa e ndihmon, ajo e dëmton vogëlushin e saj. “Ndihma” e një mamaje, qëllimi i mirë për t’i ardhur në ndihmë fëmijës mund të kthehet pas si një katapulkë papritur e pa kuptuar. Më poshtë do të lexoni 6 gjërat që duhet të ndaloni së bëri për fëmijët tuaj.more ...

RtvIslam © Copyright 2014 - Powered by: Mevlana Art